lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. június 26., 17:18

Az álmok jelentése – álom vagy valóság

Az álmok már az idők hajnalától foglalkoztatják az embereket. Eleinte isteni üzenetekként, a halál és az élet közötti vékony határként értelmezték azokat, de ma már inkább a lelkiállapot és a körülöttünk történő események hatásának hajlamosak betudni álmaikat az emberek. Bár az álomfejtés egy rendkívül bonyolult és összetett feladat, léteznek visszatérő, szinte mindannyiunk álmaiban megjelenő motívumok is. 

Mi az álom?

Gyakran ugyan teljes egészében nem emlékezünk álmainkra, de szakértői megállapítások szerint mégis átlagosan háromszor, vagy akár hatszor is álmodhat egy ember egy alvásfázis során. Az alvás ideje alatt az álmodás az úgynevezett REM (rapid eye movement - gyors szemmozgás) fázis idején következik be, amikor légzés felgyorsul és szabálytalanná válik, a szemek pedig szapora mozgást végeznek. A téma szakértőinek állítása szerint az agy ilyenkor dolgozza fel a napközben begyűjtött információkat. Álmaink legtöbbször tele vannak érzelmi impulzusokkal, amelyek eleven képekkel mutatják be vágyainkat, aggodalmainkat, illetve jelenítenek meg ismerős alakokat, tárgyakat, élethelyzeteket. Ezek az alkotóelemek egy olyan realitás érzést keltenek, amit alvó állapotban, az esetek többségében nem tudunk megkülönböztetni a valóságtól. Lauri Quinn Loewenberg, álomanalitikus szerint az álmok jelentései egyénenként változóak, hiszen függenek a sajátos élettapasztalattól, de vannak gyakori, sokaknál megjelenő szimbólumok.

Archetípusok

Feltételezhetőleg sokunknak ismerős lehet az a szituáció, amikor valakinek éppen a múltkori álmunkat ecseteljük, hallgatónk pedig tökéletesen azonosulni tud az elbeszéléssel, hiszen már ő is álmodott hasonlót. Ezek az úgynevezett archetípusok, a leggyakrabban előforduló motívumok. Ilyen például a zuhanás, a repülés, elkésni valamilyen fontos eseményről, eltévedni, szexuális kapcsolatot létesíteni valaki olyannal, akivel a valóságban lehetetlen lenne, üldözöttként menekülni, tömeg előtt pucéran állni, és még sorolhatnánk. Lowenberg állítása szerint, ezen álmok gyakorisága a mindennapi viselkedésformákból, tevékenységből, gondolatokból és érzelmekből eredeztethető. Például, bárki idegeskedhet egy repülőút vagy egy fontos esemény lekésésén. Mielőtt belevágnánk a részletekbe jó tudatosítani, hogy az álomanalitikusok állításait érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen tudományosan nem bizonyított dolgokról van szó, ám azok mégis tartalmaznak érdekes feltételezéseket.

Mit jelent, ha tűzről, vízről, vagy szélről álmodunk?

Álomanalitikusok szerint a víz, felszín alatt bujkáló érzelmekre utalhat, melyek a. A koszos víz szomorúságot, a szökőár túlterheltséget, a tiszta víz pedig letisztult, harmonikus érzelmeket jelenthet. Ha pedig, álmunkban mondjuk egy üvegfalon keresztül, biztonságban vizsgáljuk a vizet, előfordulhat, hogy tisztában vagyunk érzelmeinkkel, de félünk szembenézni velük. A tűz gyakran a harag és szorongás jelképe is lehet, ha álmunkban megégetjük magunkat, vagy lángokban állunk, akkor ez egy stresszes, fenyegető eseményt átélésére is utalhat. Álomanalitikusok szerint a szél a közelgő, vagy éppen végbemenő változást szimbolizálhatja. Hogyha erős széllel találjuk szembe magunkat az utalhat túlterheltségre, illetve, ha a szél olyan irányba fúj minket, amerre nem akarunk menni, akkor a valóságban valami a beleegyezésünk ellenére történhetett.

Álom
A halál megjelenése az álmokban

Bár az ilyen lidércnyomások felettébb riasztóak, Loewenberg szerint nincs ok az aggodalomra, mert ha valaki a halálról álmodik az csupán valaminek, de nem feltétlenül az életnek a végét jelenti. Szerinte, a leggyakrabban olyan változások alatt álmodunk róla, mint a költözés, a dohányzásról való leszokás, vagy a munkahely váltás. A halál megálmodása a saját élet felett átvett irányítást is jelképezheti, de a mindennapi problémák előli menekülést is jelentheti. Ha álmunkban a szüleink halálát látjuk, az az álomanalitikus szerint a gyermekkor elengedését, a felnőtté válást jelzi. Az elhunytakról álmodás pedig jelenthet rossz társaságba keveredést, vagy, ha az illető nemrég távozott el, egy utolsó esélyt a búcsúzásra.

álom halál
Éjszaka, vagy nappal

Az álomanalitikusok szerint a sötétség bizonytalanságot jelent, például, ha egy fontos döntés előtt állunk, de több információra van szükségünk, vagy ha valamilyen akadály miatt nem tudunk előre lépni. Bizonyos álmokban hirtelen sötétedik be, ami váratlan negatív fordulatot jelez. A sötétséget ezenkívül kapcsolatba szokták hozni a szomorúsággal és a magánnyal. Ezzel szemben a nappalnak nincs kifejezett üzenete, úgynevezett nyugalmi állapotról van szó. Inkább akkor van fontos jelentése, ha hosszú ideig csak sötétségről álmodunk, majd hirtelen felbukkan a világosság, ugyanis ez azt indikálhatja, hogy valamilyen probléma megoldásra talált.

Álom

Több tartalom, a ma7 médiacsalád instagram profilján, itt:
https://www.instagram.com/ma7_fn/?hl=hu

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.