2022. június 30., 16:30

Akkor most bukik a kormány?

Ízlelgessük a kérdést: lehet-e előrehozott választás Szlovákiában? Ennek esélye, minden józan számítást mérlegre téve, még mindig kevesebb mint ötven százalék, de a ciklus kezdete óta reálisan most jutottunk a legközelebb ahhoz, hogy a Matovič-Heger-kabinetek bedobják a törölközőt.

Fotó: TASR/AP

Miután az SaS minden jel szerint csak Matovič távozása árán hajlandó a koalícióban maradni, ismételten a kiérdemesült kormányfő, jelenlegi pénzügyminiszter személyén múlik a koalíció sorsa.

Zsarolási potenciál

A döntő kérdés, van-e valódi zsarolási potenciál a liberálisok kezében?

Figyelmeztető jel lehet számukra, hogy a Radičová-kabinet megbuktatása stigmaként égett a pártra, és a tavaly tavaszi, Igor Matovič bukásához vezető koalíciós válság is megtépázta a népszerűségüket.

Sulíkék azonban ezúttal legalább két okból kevesebbet kockáztatnak.

Szavazóik körében egyre nagyobb a fáradtság az állandósuló koalíciós viszályok miatt, ezért a koalícióból való esetleges távozás ugyan negatívan hatna a párt támogatottságára, de annak mértéke jó eséllyel elviselhető maradna. Másrészt 2011-12-vel ellentétben a sajtó nagy része ezúttal aligha Sulíkot állítaná be bűnbaknak a jobboldali koalíció felbomlása miatt, a célkeresztjükben ott van Igor Matovič.

Ugrás a sötétbe

Az SaS a koalíció felrúgásával ezzel együtt is nagyot ugrana a sötétbe. Ha a liberálisok távozását előrehozott választás követné, az SaS jó eséllyel ellenzékbe kerülne.

Ha a politikai szalonok tervezőasztalain meg is született a Hlas-SaS koalíció, ebben a mai napig több a vágykeltette gondolkodás, mint a realitás. A választások ugyanis legkevésbé sem az értelmiségi szalonokban szoktak eldőlni.

A politikai elitek és a közpolitikai viták szintjén érzékelhető tendencia, hogy a közéletben egyre markánsabban van jelen a konzervatív-liberális szembenállás, de a szavazók körében még sokkal meghatározóbb a jobboldal és a populista baloldal között húzódó törésvonal. Vagyis egy előrehozott választáson a kormányváltásra szavazók többsége továbbra is szívesebben látná Pellegrini és Fico koalícióját, mint a progresszívektől a Hlason és az SaS-en át a centrumba tartó KDH-ig tartó összefogást.

Többet visz, mint hoz a maradás?

Az SaS távozása az ezer sebből vérző koalícióból ezzel együtt is valószínűbb, mint eddig bármikor. A liberálisok számára közeledik, ha ugyan el nem jött a pillanat, amikor a koalícióban maradás már több támogatót visz, mint amennyit megtart.

S ha ez így van, Sulíkék komolyan meggondolják, hogy a helyreállítási alap csábító pénzbősége ellenére is hátat fordítsanak a Heger-kabinetnek. Az egy külön felvetés, hogy Matovič esetleges visszalépése a pénzügyi tárcától új helyzetet teremtene-e, vagy csak átdimenzionálná a konfliktusokat, ahogy a tavaly tavaszi kormányátalakítás után történt.

Ha Matovič, egy saját szándékából meghozott taktikai visszalépést követően a legerősebb kormánypárt elnökeként továbbra is erőtényező marad, a konfliktusok a pénzügyi és a gazdasági tárca felől a két legnagyobb koalíciós párt elnökeinek szintjére helyeződne át. Ez még akkor is így lenne, ha Matovičcsal egy időben távozna a kormányból Richard Sulík is.

Érdemes még egy körülményt figyelembe venni. A liberálisok számára, ha felrúgják a koalíciót, a politikailag legkifizetődőbb forgatókönyv az lenne, ha a Heger-kormány kisebbségben ugyan, de egy ideig még a helyén maradna. Ez esetben a koalíció további vergődésének árát már nem kellene megfizetniük, és a kormányban csalódott választók egy részét a következő választásokig még sikerülhetne becsatornázniuk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.