A külföldről hazatérő polgárok állami karanténba kerülnek, a rendőrségi jelenlét is segíthet
Mindenki, aki külföldről érkezik haza, Szlovákiába, állami karanténba kerül. Erről a külügyminisztérium államtitkára, Martin Klus tájékoztatott.

Pénteken videókonferenciát is tartottak uniós kollégáival.
Arról is beszámolt, hogy a szlovák külügyi tárca vezetője, Ivan Korčok várhatóan kedden veszi át hivatalát.
Klus elmondta, mindenki, aki individuálisan érkezik haza, állami karanténba kerül. A jövő héten már átállnak erre a rendszerre. „El tudom képzelni, hogy a rendőrségi asszisztencia ebben ezen a téren segítene” – jelentette ki Klus, hozzátéve, hogy a rendőrségnek módjában áll ilyen segítséget nyújtani.
Jövő héten az állam tárgyalásokba kezd a magán szállásadókkal is, mivel az állami létesítmények már betelnek.
– magyarázta.
Klus beszélt arról is, hogy a hazaszállítás (repatriáció) befejezésének bejelentése óta több mint 2500-ra nőtt a kérelmek száma, ami még nem a végleges szám. A szlovák külügyi képviseletek ugyanis nem győzik kezelni a hazaszállítási kérelmek áradatát.
Eddig összesen 2 892 személyt sikerült hazahozni külföldről.
A hazaszállítás ismételt lehetőségét a diplomáciai tárca nem tartja kizártnak, főleg, ha külföldön is romlik a helyzet. Azért szüntették meg ezt a lehetőséget, mivel sokan visszaéltek vele. A külügyminisztérium a szlovák kormányfő számára egy dokumentumot készített, amelyben összehasonlítják a világ államainak intézkedéseit a koronavírus ellen. Nem tartotta kizártnak, hogy ezt később nyilvánosságra is hozzák.
Az egyik téma, amit az EU-s külügyminiszterekkel megvitatta, az a koronavírusról való félretájékoztatás volt.
– reagált a Dennk N megrendelésére készült Focus felmérésre. Ebből az derül ki, hogy a szlovákiai polgárok éppen Kínát tartják annak az államnak, amelyik a legtöbbet segít a vírus elleni harcban. Kína viszont a legtöbb felszerelést eladja Szlovákiának. Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az Oroszországból érkező segítség a nullával egyenlő.
– tette hozzá Klus.