Komolyzenével a felvidéki óvodásokért
Négy felvidéki magyar óvoda lehetett részese a magyarországi Camerata ART´issima kamarazenekar interaktív komolyzenei előadásának. A Mese és muzsika. A láda rejtélye című zenés darab során Wolfgang Amadeus Mozart figurája és Hamiska, a huncut hangjegyecske kalauzolta el a legkisebbeket a klasszikus zene világába.

A Cseperedő idei őszi évadának záróelőadásai közt szerepel a három tagból álló Camerata ART´issima kamaraegyüttes Mese és muzsika című interaktív előadása. A novemberi hónap végén a somorjai, a diósförgepatonyi, a peredi és a felsőszeli magyar óvodákban repítették el a zeneileg még rendkívül fogékony, óvodáskorú gyerekeket, akiket először Hamiska, a huncut és kíváncsi hangjegyecske kapcsolt be a zenés mókába.
A felsőszeli előadás során a művészek Mozart és Haydn darabjaira építve a 18.század rizsporos-parókás, térdzoknis, loknis ruhák világába kalauzolták el a kicsiket, akiket egy a muzsika által üzembe lendített, képzeletbeli varázslift repített el Mozart szalonjába. A Kis éji zene felcsendülésekor a gyermekek ösztönből tapsolni kezdték a ritmusokat, és táncra is perdültek minden alkalommal, amikor lehetőségük nyílt rá.
A Camerata ART´issima együttes mindhárom tagja hivatásszerűen műveli a komolyzenét, Huzsner Péter orgonaművész, Révész Krisztina és Révész József pedig a bécsi Hofburg zenekarának szólamvezetői, tizenegy éve foglalkoznak Nyugat-Magyarország óvodáiban a gyerekek komolyzenei képzésével különböző előadások keretén belül. Elmondták, nagy öröm számukra, hogy a program a Felvidékre is eljutott, nagyon szívesen jönnek el a felvidéki óvodákba is.
{P2}
Révész József szerint nagyon fontos, hogy az óvodások a népzenei alapokon, a körjátékokon, a kis énekeken kívül megismerjék az egyetemes zenei kultúra más szegmenseit is, mivel a klasszikus zene olyan értékeket ad át a gyerekeknek, amit nem lehet alábecsülni.
A felvidéki magyar óvodásokat hihetetlenül nyitottnak látták a klasszikus zene befogadására, észrevehető a pedagógusok pozitív nevelésének hatása.
A művészeti együttes fontosnak tartja kiemelni már az apró gyermekek számára is, hogy létezik a digitális világon kívül egy sokkal értékesebb élet, amelynek része a zene, a közösség és az egyetemes kultúra. A gyerekek muzsikára való spontán reakciói azzal magyarázhatóak, hogy teljesen bele tudják élni magukat a történtekbe, a művész számára pedig fontos a folyamatos interakció.
