Megnyílt a „Magyar Camino“ zarándokút
Az útvonal kijelölésekor jórészt saját tapasztalataikra alapoztak, így esett a választás a tagok által jól ismert Duna völgyére. A kezdő és a végpont szimbolikus, hiszen Esztergom a magyar kereszténység központja, Máriagyűd pedig mindig is híres volt zarándoklatairól - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Rumi Imre, a Magyar Zarándokút Egyesület elnöke.
„A több száz éves múltra visszatekintő El Caminót vettük alapul, hiszen ami már bizonyítottan jól működik, azon nem kell változtatni” , fogalmazott Rumi. A kijelölt útvonal felépítése is hasonló, hiszen hegyvidéki terepen indul, majd hosszú síkságon keresztül érkezik a Mecsekbe és a Villányi-hegységbe. „Ráadásul hatásában és szépségében is van olyan, mint a spanyol. Itt is rengeteg megismerésre érdemes helyi hagyomány és legenda van”, tette hozzá.
Egy éve egy munkazarándoklaton „tesztelték” a tervezett utat, majd apró módosítások után kialakult az egész évben végigjárható, hálózati elven működő, a magyarországi kulturális értékeket bemutató útvonal, melyet „Magyar Caminónak” is neveznek. A zarándokok olyan városokat ejthetnek útba, mint Budapest, Szigetszentmiklós, Dabas, Ráckeve, Szekszárd, Bátaszék, Kalocsa, Mohács, Bóly vagy Pécs.
Az érintett települések részvételével még tavaly megalakították a Magyar Zarándokút Önkormányzati Társulást, melynek feladata az infrastruktúra fejlesztése és működtetése. A november 25-én, a Parlamentben tartott ünnepélyes eseményen a huszonnégy alapító önkormányzat mellett több egyházmegyei, megyei önkormányzati és kapcsolódni kívánó települési vezető is jelen volt.
A Társulási Tanács elnöke Kőszegi Zoltán, Dabas város polgármestere, országgyűlési képviselő lett. Mellette három elnökhelyettest bíztak meg: Pokorni Zoltánt, Budapest XII. kerülete, Török Ferencet, Kalocsa, valamint Bíró Ferencet, Pécsvárad polgármesterét. Az alakuló ülésen Kövér László, Országgyűlés elnöke mondott zárszót, hangsúlyozva a kezdeményezés társadalmi fontosságát.
„Magyarországon példátlan ez az összefogás. Az alapító önkormányzatok öt megyéből és a fővárosból érkeztek. Ilyen hosszan elnyúló területi kiterjedésű közös fejlesztési cél érdekében eddig még nem társultak települések hazánkban” - értékelte a társulás létrejöttét Rumi Imre. A zarándokszállások még nem mindenhol állnak rendelkezésre, de 25-30 kilométerenként követik majd egymást. A tervek szerint a Magyar Camino része lesz a Mária-útnak, amely a lengyelországi Czestochowától a boszniai Medjugorjéig vezet.