2020. október 13., 16:45
Frissítve: 2020. okt. 14. 21:10

Matovič az MKP-vel közös sajtótájékoztatón kért elnézést vasárnapi, magyarokat sértő elszólásáért

Igor Matovič vasárnapi sajtótájékoztatóján egyik elhibázott ragozását azzal kommentálta, "elnézést, ez magyarul volt". A félvállról odavetett kijelentést a magyar közösség felzúdulása fogadta. Számos politikus, közéleti szereplő és újságíró is tiltakozott a miniszterelnök a régi idők sovinizmusát idéző kijelentése miatt. 

Fotó: Matus Tibor

Meglepő módon, a kormányfő szinte azonnal reagált a magyar közösség felzúdulására, Matovič a Magyar Közösség Pártjával közös sajtótájékoztatón kért elnézést elhibázott kijelentéséért.

A sajtótájékoztatón a kormányfő mellett Forró Krisztián, az MKP elnöke, illetve Berényi József, a párt alelnöke vett részt.

A kormányfő azzal kezdte, azért hívta meg ma a párt képviselőit, mert fontosnak tartotta, hogy a Szlovákiában élő magyarokkal (a miniszterelnök itt "magyarul beszélő, Szlovákiában élő" embereket emlegetett - a szerk. megj.) is kapcsolatba lépjen.

Matovič után Forró kapott szót, aki elmondta, mennyire örül a meghívásnak. A pártelnök szerint a készülődő gazdasági reformok, a felújítási alap a magyar kisebbség számára is fontos, sőt, a déli országrészben élő összes állampolgár számára jelentőséggel bírnak. Forró kitért az egyre romló járványügyi adatokra is, hozzátéve, mennyire fontos az állampolgárok felelősségteljes hozzáállása.

A találkozó részleteit Berényi József ismertette. Elmondta, a tárgyalás egyik központi eleme a közúthálózat fejlesztése volt, szóba került a Szoroskői-alagút ügye, illetve a déli-nyugati és az északi-déli összekötő utak megépítése is. A felújítási alapból ezekre is juthat forrás, mondta el Berényi. A kormányfő tanácsadójaként is tevékeny alelnök a környezetvédelmi intézkedések fontosságát hangsúlyozta, csatornázási munkálatokról beszélt, s arról, ezekre az uniós alapokból keríthetnek pénzt, ezt a kormányfő is támogatja.

A felújítási alap elosztásának egyensúlyát Matovič többször is kiemelte. Azt hangsúlyozta, amíg ők vannak kormányon, Dél-Szlovákia nem lehet "mostohagyerek" ebben a tekintetben. Arányosan fogják szétosztani a pénzeket.

A sajtótájékoztató végén a kormányfő szó szerint felolvasta a sokat vitatott kijelentését. Közölte, nem tudatosította, ezzel megsérti a magyar közösséget, erre mai tárgyalópartnerei figyelmeztették. 

"Mi szlovákok ezt nem szánjuk sértőnek" - emelte ki a kormányfő, de hozzátette, ügyelni fog arra, hogy máskor ne használja ezt a kifejezést. "Legközelebb majd azt mondom, elnézést, ez törökül volt. vagy valami ilyesmi!". A miniszterelnök azt is kiemelte, egy ideje nem használja a "magyar kisebbség" kifejezést, igyekszik inkább a "magyar közösséget" használni, s erre biztatja kollégáit is.

Forró Krisztián magyarul is megszólalt a sajtótájékoztatón.

Kifejezetten üdítő volt látni és hallani, hogy a szlovák kormányhivatalban egy magyar politikus magyarul szólhatott a magyar közösséghez. 

Ugyan a kormányfő bocsánatkérését Forró nem kommentálta, de arra kérte a felvidéki magyarokat, tartsák be a kormány intézkedéseit.

Újságírói kérdések

Azzal kapcsolatban, hogy más magyar pártokat is meghívna-e a miniszterelnök, Matovič közölte, nincs ennek semmi akadálya, de úgy látja, az MKP az, amely a legtöbb szlovákiai magyar akaratát képviseli.

Ezer éve itt élünk együtt. (...) Régen mögöttünk van már a magyar kártya kijátszása."

Ugyanerre a kérdésre Forró is reagált. Elmondta, folyamatosan tárgyalnak a többi párttal, informálják őket arról, miről egyeztettek a miniszterelnökkel.

Mik Dél-Szlovákiában a legfontosabb beruházások, amelyeket támogatnának a felújítási alapból?

A kormányfő szerint először meg kell várni a szakemberek javaslatait, majd utána a pártok véleményét arról, mit támogassanak abból a pénzből és mit ne. Konkrét dolgokat nem kívánt megnevezni a miniszterelnök, akit Pellegrini mai kijelentéseiről is kérdeztek, de Matovič rövidre zárta a kérdést.

Megoldódtak-e a memorandumügy során felmerült ellentétek az MKP és a kormányfő között?

Véleményekről lehet tárgyalni, mondta Matovič, de továbbra is úgy véli, "nem volt helyénvaló" az MKP akkori vezetésének akciója. Másrészt ugyanakkor a párton belüli változások során azok az emberek, akik a memorandum mögött álltak, a háttérbe kerültek, "legalábbis nekem úgy tűnik", így már nem érdemes foglalkozni az üggyel.

Mi lesz a kettős állampolgársággal?

A kormányfő a kompromisszum fontosságát hangsúlyozta. Szerinte európai megoldás van születőben, meg fogják oldani a problémát. A kormányfő maga is elismerte, korábban másként állt a kettős állampolgárság kérdéséhez, tíz évvel ezelőtt maga is tiltakozott Orbán Viktor látogatásakor.

A másik két magyar párttal kapcsolatban Matovič elmondta, bízik Berényi Józsefben, "a barátaim barátai az én barátaim is" - fogalmazott.

Berényi erre úgy reagált, örül a kormányfő bizalmának, de az egyben nagy felelősség is.

Míg a korábbi együttműködés parlamenti pozíciókon alapul, ez most nem áll az MKP rendelkezésére, ugyanakkor az ország déli részén élő állampolgárok megszólításával elősegíthetik a kormány munkáját. 

A szlovák-magyar viszony jelen állás szerint kiváló. De miért nem történt előrelépés az olyan szimbolikus kérdésekben, mint például a kettős állampolgársági törvény vagy a Beneš-dekrétumok ügye?

Matovič szerint a kettős állampolgárság kérdése és a Csemadok ügye is ilyen, mindkettőben történt előrelépés. A Beneš-dekrétumok ügyére egy szóval sem tért ki a miniszterelnök,

Senki nem gondolhatja, hogy asszimilálni akarjuk azokat, akik magyarul beszélnek!

A kormányfő szerint ez politikailag egyáltalán nem válik a hasznára, mégis felvállalta ezeket a kérdéseket, mert ezt tartotta helyesnek. Szerinte elég sok volt ezekből a szimbolikus lépésekből.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről. 

Hozzászólások

Fehér István 2020. 10. 14., sze - 23:37

Bocsánatot kért, mert továbbra is a magyar szavazatokra is hajt. Nekik ez a szleng része. Nagyszombatban voltam egyetemista és pontosan emlékszem, hogy a "čo si, k.kot?" ekvivalense volt a "čo si, maďar?".